MARKALARIN MODASI

Yüzyıllardır insanoğlu türlü değişimlere uğramışlardır. Türlü evrelerden geçmiş, her dönemde farklı şekillerde yaşamışlardır. Bazı markalar da insanlar gibi uzun yıllar yaşar ve farklı dönemler geçirirler. Bu dönemde önemli olan markanın yaşamına devam edebilmesini, varlığını gösterebilmesidir.

Günümüzde dünya çapında tanınmış yüzlerce marka var. Markalar ne kadar çok ülkeye ulaşırsa o kadar çok insan ile iletişime geçiyorlar ve pazardaki yerlerini büyütüyorlar. Dünya markası olmak kolay değil elbette, bu boyutta stratejik kararların önemi çok büyük.

Moda marka deyince tabi ki ilk akla en güncel sektör olarak giyim sektörü geliyor. Mevsimden mevsime giyim modasının değişmesi, markanın yaratıcılık seviyesine göre değerini arttırıyor. Markaların ya global bir yol çizerek tüm dünyaya sesleniyorlar, ya da oluştukları ülkenin kültürüyle harmanlanarak dikkat çekici, tercih edilen, kendileriyle özdeşleşen stilleriyle pazara giriyorlar. İki yol da kendini duyururken aynı zamanda doğru stratejiler ile uzun vade de etkili olmayı hedefliyor. İsim tüm markalar için önemli bir nokta. Etkili bir isim bulduğunuzda  reklam ile pekiştirip tüketici beyninde olumlu yere sahip olabilir, satışta tercih edilen olabilirsiniz. Bulunduğunuz pazarda ürünün öncüsü olmak da her daim şirketi sayılır yapar. Peçete sektöründe Selpak, maskara sektöründe Rimmel ve daha birçok markanın isminin ürünün kendisi için kullanılması markayı daimleştiriyor, her zaman moda olmaya devam ediyor. Güncel konular, teknolojinin ilerleyişi,devrin değişmesini de göz önünde bulundurmalı, insanların hayatlarında güncel olmaya özen gösterilmelidir. Kimse çağının gerisinde kalmış bir kıyafet giymek ya da standartların altında bir teknolojideki elektronik aletleri kullanmayı tercih etmeyecektir.

Diğer bir nokta bir marka adı altında çok fazla ürün üretilmesi. Marka ne kadar ürünü ile özdeşleşmekten uzaklaşırsa o kadar tüketici gözündeki değeri azalıyor. Bırakın, markanız ürününüz ile özdeşleşsin. Günün getirdiği yenilikleri kabul edip ürün ölmeden onu evrimleştirmek de bir diğer husus. Örneğin; fotoğraf sektörünün tamamen dijitalleşmesine az kaldı, ama ısrarla bunu kabul etmek istemeyen markalar var. Her şirketin bir yaşam süresi vardır. Bunu kabul edip onu yaşatmak için gerekenin yapılması gerekir.Aksi takdirde bir dönem çok rağbet görmüş bir ürüne sahip olsanız dahi insanlar bir noktada oraya da yüz çevirmeye başlayacaktır.

Moda marka olmak kolay değildir. Öncelikle iyi bir hayal gücüne sahip, yeterince yaratıcı olabilmelisiniz ve zekice davranarak markalaşabilir, adınızın kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Tags:

Leave A Comment