Danışmanlık Hizmetleri, Marka Patent Danışmanlığı

Marka Sınıfları

Marka Sınıfları

Markanızı tescil ettirerek, koruma altına aldığınız takdirde, markanız hukuki bir nitelik kazanacak ve ticari bir değer haline gelecektir. Ticari bir değer haline gelen markanızı, satabilir, miras yolu ile intikal ettirebilir, lisans hakkı alabilir, rehin ve teminat gösterebilirsiniz. Marka tescil ettirmek için müracaat ettiğiniz esnada, markanın sektörel sınıflandırma yaparak markanızın hangi sektörde faaliyet göstereceğini belirlemeniz gerekmektedir. Ait olduğu ürün ve hizmet grubunu belirlemek için yapacağınız bu sınıflandırma sonrasında markanız ait olduğu sektörde koruma altına alınacaktır. Türk Patent ve Marka Kurumunda toplamda 45. sınıf marka vardır.

Markanızın sınıflarını belirlemek için, hangi sınıflarda tescil ettirilmesini istiyorsanız o sınıfı veya sınıfları belirtir müracaatta bulunmak gerekmektedir. Yalnız dikkat edilmesi gereken ayrıntı, sınıflandırma yapmadan önce markanızın detaylı bir araştırmasını yapmanız gerekir. Çünkü daha önceden tescili yapılmış bir marka varsa sizin markanızın tescili mümkün olmayacaktır.

Marka tescil sınıflandırması, Mal ve Hizmet Sınıfları (NICE) sınıf çizelgesi, marka sınıflandırma Türk Patent ve Marka Kurumu sınıf 1.den 35.e kadar olan mallar için geçerlidir. 35 ve 45 arası maddelerse hizmet sınıfıdır. Marka tescili edildiği ve ilgili olduğu mal ve hizmet alanında korunur. Markanızın sınıflandırmasını yaparken, sınıflandırmayı ileriye yönelik yapmanız ve ilerde yapabileceğiniz işleri ve girebileceğiniz iş kollarını da hesap ederek sınıflandırma yapmanız akıllıca bir davranış olacaktır.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nın kabul ettiği NİCE sınıflandırma kriterine göre Türkiye de ve tüm dünyada geçerli olan sınıf listesini indirmek için Lütfen Tıklayınız.

Diğer Hizmetlere Gözatın

Diğer Hizmetler

Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar

Danışmanlık Hizmetleri

Patent Yurtdışı Faydalı Model Tescili

Danışmanlık Hizmetleri

Marka Tescili Yenileme

Danışmanlık Hizmetleri

Marka Tescil Başvuru Süreci

Danışmanlık Hizmetleri