Danışmanlık Hizmetleri, Marka Patent Danışmanlığı

Marka Tescil

Marka Tescil

Sevgili şirket sahipleri, işletme sahipleri, kısaca tüm marka sahibi müvekkiller. Marka Tescil işlemlerinde şu unutulmamalıdır ki; Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmemiş markanız yasal olarak sizin değildir. Yani siz markanızı tanıtmaya uğraşırken başka birileri sizden önce davranıp, sizin olan markayı sizden önce tescil ettirebilir ve sizin bu konuda çok da yapabileceğiniz bir şey kalmamaktadır.

Marka tescil, marka tescili, marka tescil nasıl yapılır, marka tescil belgesi, marka tescil firmaları, marka tescil fiyatları,

Markanın size ait olduğunu yasal yollardan ispat edene kadar da para, zaman kaybına uğrayacağınız gibi bir sürü de manevi sıkıntı yaşayacaksınız. Ayrıca şunu da önemle belirtmek isteriz ki sadece marka tescil ettirmekle kurtulamazsınız ayrıca ticaret unvanınızı da tescil ettirmeniz gerekir.

Bazı hallerde, önceden hareket ederek markayı tescil ettiren taraf, yasal yollara müracaat ederek karşı tarafın Ticaret Unvanını değiştirtebilmektedir. Marka yasal mirasçılara bırakılabilmekte, satılabilmekte, devredilebilmekte yani kısaca markanın kendisi de ticaret konu olabilmektedir. Bu nedenle markanızın kıymetini bilin.

İşletme sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlık veya bilgiden, eksikliğinden kaynaklanan umursamazlık, önce markayı ürünlerin ve hizmetlerin üzerinde kullanmaya başlayıp sonra tescil ettirmeye çalışmaktır. Fakat bu uygulama son derece yanlış ve tehlikeli bir tutumdur. Örneğin “Siz yeni bir ürün geliştirdiniz ve bu ürüne de gerçekten çok çarpıcı ve hoş bir marka buldunuz ve bu markayı ürünlerinizin üzerinde ve hizmetlerinizin tanıtımında kullanmaya başladınız. Ve gerçekten de umduğunuz gibi oldu ve ürününüz piyasada çok tutuldu. Ve gerçekten çok iyi satış rakamlarına ulaştınız ama markanızın tescilini sonraya bıraktınız. Daha sonra markanızı tescil ettirmek için Türk Patent ve Marka Kurumuna gittiniz. Markanızı tescil ettirmek istiyorsunuz ama o da ne!! sizin markanız için tescil başvurusu yapılmış ya da sizin markanız kısa bir süre önce tescil ettirilmiş. İşte bütün emekleriniz boşa gitti.

Burada yapmanız gereken en önemli şey, satışa sunacağınız ürün veya hizmeti satışa sunmadan önce markanızı tescil ettirmek için başvuruda bulunmak. Çünkü Türk Patent ve Marka Kurumu marka tescili için başvuruda bulunarak markanızı korumaya aldırmış, bir başkasının sizin markanızı tescil ettirmesinin önüne geçmiş bulunuyorsunuz.

Ülkemiz sınırları içinde faaliyette bulunan tüm işletmeler (hizmet sektörü, ticaret sektörü) bir marka kullanmaktadırlar. Ve markaları sayesinde tanınmaktadırlar. Firma ve işletmelerin en büyük yanılgıları da burada başlamaktadır. Önce markayı tanıtıp sonra tescil ettirmek düşüncesi, marka sahiplerini çok büyük zararlara sokabilmektedir.

6769 sayılı sınai mülkiyet kanunu ile markalar tescil edildikleri andan itibaren sahibinin mülkiyetinde olacağı, bu marka ile ilgili olarak marka sahibi hariç kimsenin tasarrufta bulanamayacağını kesin bir dille belirtir. Yani sizin sahibi olduğunuz marka sadece Türk Patent ve Marka Kurumu tescil edilebilir ve koruma altına alınabilir. Bu kurum haricindeki hiçbir kurum ve kuruluşun marka tescil yetkisi yoktur. Örneğin işletmenizi kurdunuz ve Ticaret Odasına kaydını yaptırdınız. Dolayısıyla markayı kayıt ettirmiş oldunuz. Ticaret Odasına yaptığınız kayıt sadece sizin işletmenizi ilgilendirir, markanızı değil. Veya Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kaydınızı ve dolayısıyla markanızı kayıt ettirdiniz, bu yaptırdığınız kayıtta hiçbir şekilde markanızı korumaz ve tescil yerine geçmez. Yani her halükarda markanızın mutlaka Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmiş olması şarttır.

Marka Tescili Araştırmasını sitemizin “ Hemen Markanızı Araştırın ” linkine tıklayarak araştırabilirsiniz. Böylece tescil ettirmek istediğiniz markanın bu güne kadar tescil edilip edilmediğini öğrenebilir, konusunda deneyimli profesyonel ve uzman personelimizden yardım alabilirsiniz.

Diğer Hizmetlere Gözatın

Diğer Hizmetler

Marka & Patent Danışmanlığı

Danışmanlık Hizmetleri

Patent Yurtdışı Faydalı Model Tescili

Danışmanlık Hizmetleri

Patent ve Faydalı Model Karşılaştırılması

Danışmanlık Hizmetleri

Marka Tescil Başvuru Süreci

Danışmanlık Hizmetleri